Rozvoj sily – tu môžeme zvoliť metódu maximálnej sily, metódu opakovanie, dynamickú metódu a izometrické metódu. Z hľadiska bojových športov, ako napríklad taekwondo je najvhodnejšie zaradiť metódu opakovania alebo izometrické. Tieto metódy totiž často aplikujú len s váhou vlastného tela, bez záťaže. Samozrejme môžeme cvičiť aj metódou maximálnej sily, či metódami kulturistickými, avšak pre sebaobranné účely bohato postačí posilňovanie s váhou vlastného tela. Rozvoj sily je u sebaobrany dôležitý predovšetkým z dôvodov vyriešenie niektorých sebaobranných situácií a posilnenie vlastného sebavedomia.
Rozvoj rýchlosti
Rýchlosť je u sebaobrany možno ešte dôležitejšie než sila. Rýchlosť v súvislosti so sebaobranou môžeme trénovať predovšetkým výbušnú silou (drepy s výskokom, kliky s tlesknutím), ktorá rozvíja rýchlej reakcie. Tie sa potom využijú pri riešení sebaobranných situáciách. Ďalej sa dá rýchlosť trénovať pomocou rýchlych štartov z rôznych polôh, či pri cvičení s loptami alebo klasické loptové hry.
Rozvoj vytrvalosti
Vytrvalosť znamená schopnosť organizmu prispôsobovať sa zvýšenej námahe. Prelína sa s ostatnými telesnými vlastnosťami, najmä silou a rýchlosťou. Všeobecnú vytrvalosť rozvíjame bežnými prostriedkami (chôdza, beh), špeciálna vytrvalosť mnohonásobným opakovaním cvikov na lokálnej partie tela. V rámci sebaobrany tu nájdeme využitie najmä pri tréningoch. Ale aj pri sebaobranných situáciách, napríklad pri prenasledovaní či úteku.
Rozvoj pružnosti
Na vykonávanie bojových akcií sebaobrany alebo na ich nácvik nie je potrebné mať nadpriemernú kĺbovú pohyblivosť končatín. Stačilo by, keby si zdravie cvičenci udržiavali tú pružnosť, ktorú získali a mali (bez náročnejších cvičení) do 20 alebo 30 rokov svojho života. Najmä nemožno zabúdať na pravidelné precvičovanie pružnosti chrbtice, tieto cvičenia sú pre jej funkciu nevyhnutná. Cvičenie pružnosti v sebaobrane nemajú viesť k artistickým alebo gymnastickým výkonom, ale k posilňovaniu zdravia a udržiavanie správnej funkcie tela pre každodenný život.
Rozvoj obratnosti
Obratnosť pre sebaobrana sa rozvíja a udržiava prevažne precvičovaním bojových akcií, špeciálne cvičenia na tento účel nie je pre potreby sebaobrane praktizovať.
Ďalej, ako bolo napísané na začiatku, by sme sem mohli zaradiť cvičenia zaisťujúce správne držanie tela a rozvoj správneho dýchania. Tu by sa k cvičeniu pristupovalo ako pri klasickej zdravotné telesnej výchove, bez bližšie aplikovateľnosti na sebaobranu. Tzn. odstrániť skrížené syndrómy a iné vady na držanie tela, ktoré by mohli znížiť kvalitu výučby sebaobrany a jej použiteľnosť v reálnych situáciách.
Celá debata | RSS tejto debaty